Raz po raz przylatują białe kruki – czyli proces o nieważność małżeństwa w pytaniach i odpowiedziach

Jeden z moich profesorów z lat studiów często powtarzał: „prawo ze swej natury jest nudne ale wyłożę je wam tak aby takim nie było”. Te słowa wracały mi w pamięci, kiedy przed ponad miesiącem – wraz wicedziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW ks. prof. dr. hab. Markiem Sajem – zostałem poproszony o recenzję wydawniczą najnowszej książki autorstwa pani profesor dr hab. Urszuli Nowickiej zatytułowanej: „Proces o nieważność małżeństwa po Mitis Iudex Dominus Iesus w pytaniach i odpowiedziach”.
Książka z którą mogłem się zapoznać – zanim jeszcze trafiła do drukarni – to publikacja popularno-naukowa, zawierająca 136 stron. Napisana została komunikatywnym językiem, a sto kwestii z zakresu najnowszej reformy papieża Franciszka ujęte w ciekawych pytaniach, znalazło sto merytorycznych odpowiedzi ujętych w przystępnej, praktycznie dla każdego czytelnika, formie. Nie mniej ciekawa jest druga część książki, stanowiąca wykaz opracowań i komentarzy z kanonistycznej literatury światowej i polskiej od ukazania się Motu Proprio aż do października 2016 r. Zebrana przez Panią Profesor literatura zainteresuje zapewne bardziej kanonistów-naukowców, niemniej na uznanie zasługuje nienaganna forma metodologiczna prezentowanej literatury, która bez problemów pozwoli na to co kanoniści włoscy określają jak „ricerca dei fonti”. Pani Profesor stanęła przed trudnym zadaniem podania „prawniczego dania” w taki sposób aby każdemu „smakowało” i trzeba przyznać, że wykazała się wyśmienitym gustem „prawno-kulinarnym”.
Po książkę sięga się z przekonaniem, że wątpliwości prawne, które rodzą się wraz z trafiającymi na wokandy sądów oraz kancelarii kanonicznych przypadkami zostaną rozwikłane przez odpowiedzi zawarte w publikacji i trudno byłoby w tej materii się zawieść. A samo prawo – o którym często studenci mówią, że nudne – w tym przypadku takim na pewno nie jest.

Dane firmy

Suprema-Lex Bartosz Nowakowski
ul. Stefana Dembego, nr 18a, lok. 6
02-796 Warszawa
NIP 6981576428

Copyright ©2021 Suprema Lex Bartosz Nowakowski |
Polityka prywatności

Copyright ©2021 Suprema Lex Bartosz Nowakowski | Polityka prywatności

Realizacja: wolnystrzelec.it

Scroll to Top
Otwórz czat
Witaj! Szybkie pytanie? Możesz napisać tutaj.