Reforma papieża Franciszka oczami specjalistów

O kościelnym procesie małżeńskim według papieża Franciszka jeszcze słów kilka… tym razem jako zachęta do czytania tego, co prawdziwe, a nie medialne W ostatnim czasie na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW ukazał się kolejny – nieco spóźniony – numer kwartalnika Ius Matrimoniale (tom. 26 /3/ 2015) poświecony zagadnieniom kanonicznego prawa małżeńskiego. Jego publikacja i zawartość jest szczególna, gdyż oprócz kwestii dotyczących orzecznictwa sądów kościelnych znalazł się w nim zbiór artykułów poświęconych wielu zapalnym problemom, które zrodziły się po wejściu w życie (08.12.2015 r.) nowych przepisów dotyczących prowadzenia procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, często potocznie nazywanych „unieważnieniem małżeństwa” czy nawet niekiedy „rozwodem kościelnym”.

Na szczególną uwagę zasługują m.in. takie zagadnienia jak: ogólna prezentacja dokumentu papieża Franciszka; nadzieje i obawy sądownictwa kościelnego w sprawach o nieważność małżeństwa; kwestie dotyczące okoliczności dopuszczających prowadzenie sprawy o nieważność małżeństwa w nowo wprowadzonym procesie skróconym przed biskupem; czy wreszcie sytuacja prawna osób będących po rozwodach cywilnych, żyjących w nowych związkach, a które nie uzyskały tzw. „unieważnienia małżeństwa”.
Choć kwartalnik ma charakter pisma specjalistycznego i jest adresowany do wąskiego grona specjalistów w prawie kanonicznym małżeńskim, zasługuje także na polecanie go osobom, które – często naiwnie, a w konsekwencji szkodliwie dla siebie – szukają informacji prawno-kanonicznych o reformie papieża Franciszka w Internecie, opierając swoją wiedzę w większości przypadków na nazwijmy to „fantastyce prawnej” ich twórców.

Dane firmy

Suprema-Lex Bartosz Nowakowski
ul. Stefana Dembego, nr 18a, lok. 6
02-796 Warszawa
NIP 6981576428

Copyright ©2021 Suprema Lex Bartosz Nowakowski |
Polityka prywatności

Copyright ©2021 Suprema Lex Bartosz Nowakowski | Polityka prywatności

Realizacja: wolnystrzelec.it

Scroll to Top
Otwórz czat
Witaj! Szybkie pytanie? Możesz napisać tutaj.